Femcel

208

Również jako: "femcelka".

Żeński odpowiednik incela. Heteroseksualna kobieta, która pod wpływem żalu i frustracji spowodowanej brakiem partnera życiowego, znienawidziła mężczyzn i została wyznawczynią radykalnego feminizmu.

Przedstawicielki tej grupy oficjalnie deklarują, że nie chcą być w zwiazku, bo mężczyźni nie są ich warci, są niemoralni, lubieżni, niekulturalni. Z drugiej strony, femcelki widzą się jako ofiary patriarchalnego porządku świata i szkodliwych ideologii. Przykładowo, mężczyźni ich zdaniem nie są zainteresowani związkiem z naprawdę wartościową kobietą, bo w mediach propagowany jest kult atrakcyjnego ciała (rozumianego jako szczupła, wysportowana sylwetka), efektem czego są wygórowane oczekiwania mężczyzn co do wyglądu potencjalnej partnerki. Femcelki bywają też SWERF-ami, bo detabuizacja pornografii i prostytucji powoduje, że mężczyźni przestają widzieć coś złego w realizowaniu swoich potrzeb seksualnych poza związkiem.

"Femcelki gardzą nie tylko mężczyznami – bo uważają, że myślą penisem i chodzi im tylko o seks – ale również niektórymi kobietami. W jednej z angielskojęzycznych społeczności internetowych dla femcelek przeczytałam w regulaminie, że "ku**w nie wpuszczają’". Krytykują kobiety, które zgadzają się na złe traktowanie przez mężczyzn."

(Patrycja Wieczorkiewicz w wywiadzie z Olą Gersz, natemat.pl, styczeń 2022)
Wizerunek miasta