miastojanusz

38

Aktywista miejski o populistycznych skłonnościach. Ma ograniczone horyzonty i przaśne, wręcz prostackie postrzeganie kwestii polityki lokalnej. Naiwnie wierzy, że da się rozwiązać wszystkie problemy miasta prostymi receptami (np. chce walczyć ze smogiem poprzez usunięcie samochodów i zmuszenie mieszkańców do przesiadki na rowery). W swoich przemyśleniach całkowicie ignoruje uwarunkowania ekonomiczne, nie jest w stanie przewidzieć skutków swoich decyzji ponieważ nie posiada fachowej wiedzy. Pomimo braku stosownego wykształcenia i doświadczenia, uważa się za kompetentnego do podejmowania ważnych decyzji w kwestiach polityki miejskiej (Efekt Dunninga-Krugera).

Ma skłonności do uszczęśliwiania mieszkańców miasta na siłę co w połączeniu z jego brakiem kompetencji często prowadzi do obniżenia poziomu życia mieszkańców np. poprzez zwiększenie korków.

Pochodzi od największego ruchu miejskiego w Polsce o nazwie Miasto Jest Nasze, którego nazwę Warszawiacy często przerabiają na "miastojanusze". Określenie to zaczęło żyć własnym życiem i obecnie posiada szersze znaczenie, nie jest ograniczone w stosunku do członków jednego konkretnego ruchu czy formacji politycznej a do ogółu aktywistów miejskich charakteryzujących się specyficznymi, populistycznymi poglądami.

- Wiesz, że prezydent nakazał zwęzić ulicę Górczewską?
- Tak. Miastojanusze będą zachwyceni. A my będziemy stać w korkach.
Wizerunek miasta