metroseksualizm

-71

Updabnianie się mężczyzn do kobiet poprzez wykazywanie zachowań nietypowych dla własnej płci.

Dotyczy to w szczególności celebrowania swojego wyglądu i zabiegów z nim związanych np. golenia innych miejsc na ciele niż okolicy twarzy i głowy, stosowanie kremów na całe ciało, nieumiejętność obcięcia sobie samodzielnie paznokci inaczej niż przez kosmetyczkę, a brody przez golarza, nazywanego przez ofiarę metroseksualizmu barberem (nazwa symbolizująca pretensjonalność i pozerstwo). Kwestia dotyczy również mniej asertywnego stylu bycia przypisywanego tradycyjnie kobietom, zaniechanie decyjności i inicjatywy, pozostawianie typowo męskich zajęć w domu kobiecie.

Nazwa metroseksualizm odnosi się do metropolii bowiem to mężczyźni z dużych miast mając szerokie zaplecze usługowe pod kątem kobiet częściej korzystają niego niż mężczyźni z obszarów mniej zurbanizowanych. Jedną z przyczyn jest większa anonimowość i brak punktu odniesienia jaki częściej stanowi bardziej jednorodna społeczność na prowincji.

Przyczyna metroseksualizmu leży w konformizmie wynikającym z chęci dorównania mężczyznom których strategia przypodobania się kobietom leży w upodabnianiu się do nich w zachowaniu i wyglądzie bowiem imitacja jest uważana za najlepszą formę pochlebstwa a kobiety bywają łase na komplementy w różnej postaci.

Analogiczne zjawisko odwrotne wśród kobiet polegające na upodabnianiu się w zachowaniu do mężczyzn (np. poprzem męski styl bycia, przeklinanie, częstsze upijanie się alkoholem, zamiechanie noszenia sukienek czy spódnic, hałaśliwość itd.) nie zostało dotychczas nazwane podobnym terminem.

- Dziwna sprawa metroseksualizm dotyczy tylko mężczyzn.

Ta metroseksualna ciota to zwyczajny pantofel.
Autor: tsd
Data dodania: 2022-06-27
zgłoś do usunięcia
Podaj powód zgłoszenia:
W przypadku poważnego naruszenia regulaminu proszę wysłać zgłoszenie na adres: kontakt@miejski.pl
Wizerunek miasta