Ludes

15

Slangowe określenie leku Quaalude, którego substancją czynną był Metakwalon. W działaniu podobny do barbituranów, w dawkach medycznych pomagał w leczeniu stanów lękowych i bezsenności, w dawkach rekreacyjnych powodował rozluźnienie, euforię, wrażliwość skóry, zwiększoną ochotę na współżycie oraz spotęgowane doznania. Był również nazywany "rozwieraczem ud" oraz "ciasteczkami dyskotekowymi". W dużych dawkach bardzo niebezpieczny, zwłaszcza w połączeniu z alkoholem, silnie uzależniający, w przypadku przedawkowania powodował śpiączkę, a następnie śmierć.

Po raz pierwszy zsyntetyzowany w 1951 roku w Indiach. Pierwszymi krajami, w których odnotowano dużą skalę nadużywania oraz uzależnienia były Niemcy, Japonia oraz Anglia, a następnie Ameryka Północna, gdzie lek trafił w latach 60tych i stał się jednym z najpopularnijeszych medykamentów stosowanych rekreacyjnie w celu odurzenia narkotycznego, zwłaszcza w Kalifornii, aż do początku lat 80tych. Jego popularność jako używki, a zarazem skala uzależnienia była tak wielka, że rząd USA za pomocą DEA zdelegalizował lek w 1984 roku. Od tamtej pory produkcja zeszła do podziemia i jeszcze przez wiele lat czarny rynek oferował tabletki zawierające Metakwalon. Lek pod różnymi nazwami handlowymi był dostępny i popularny w wielu europejskich krajach, został wycofany z takich samych powodów jak w USA. Od dawna zakazany na całym świecie, za substancję o zbliżonym działaniu rekreacyjnym uznawano Flunitrazepam sprzedawany pod nazwą handlową Rohypnol, bywał również stosowany w większej dawce jako "pigułka gwałtu", nazywano go też "Quualudes lat 90tych". Środek ten wycofano w wielu krajach lub jego sprzedaż jest ściśle ograniczona. Obecnie za następcę Metakwalonu uważa się Zolpidem oraz Alprazolam.

Na przestrzeni lat w filmach, serialach oraz tekstach piosenek pojawiło się mnóstwo odniesień do Ludes:

Motley Crue - muzycy z zespołu rockowego twierdzili, że w latach 80tych żadna z ich imprez nie mogła się odbyć bez Ludes.

Jordan Belfort - szerzej znany jako "Wilk z Wall Street" opisywał w swojej biograficznej książce oraz było to przedstawione w ekranizacji filmu na jej podstawie jak zażywał Ludes.
Wizerunek miasta