Basement dweller

98

Z angielskiego "mieszkaniec piwnicy". Słowo pochodzi z 4chana.

Inaczej: nolife, człowiek bez życia, neckbeard (od tego, że ma miękki zarost na szyi)

Basement dweller to ktoś, kto poświęca znaczącą część swojego życia na rzeczy, których normalny człowiek nie zrozumie oraz izoluje się od świata.

Choć nazwa wskazuje na to, że mieszka w piwnicy, nie zawsze tak jest (aczkolwiek w wielu wypadkach faktycznie urządzają sobie pokoje w piwnicach, jeśli mieszkają w domach jednorodzinnych - ale jest to częściej spotykane w krajach zachodnich, gdzie ludzie klasy niskiej i średniej mogą sobie pozwolić na domy jednorodzinne).

Basement dweller jest skrajniejszą formą nolife'a: oprócz izolowania się od ludzi i grania na komputerze (choć nawet nie zawsze musi grać na komputerze - ale komputer jest jednak znaczącą częścią jego życia), stereotypowy basement dweller żyje w swoim własnym świecie i posiada szereg zainteresowań: teorie spiskowe, zjawiska paranormalne itd. Zawsze posiada bardzo radykalne poglądy i nie waha się ich wyrażać przy każdej możliwej okazji. W naprawdę ekstremalnych przypadkach nawet okazja albo pretekst nie są potrzebne. Nie jest wcale rzadkością spotkać pośród nich ludzi uważających się za mesjaszy albo ostatecznych wyzwolicieli ludzkości - takie upodobania pochodzą zazwyczaj z gier RPG w które grają, w których zadaniem gracza jest właśnie być "wybrańcem, który zbawi cały świat od zła".

Choć nie jest zainteresowany kontaktem ze światem zewnętrznym, nie znaczy to, że nie ma ciętych ripost w zanadrzu - prawdziwy basement dweller zawsze jest pyskaty i umie zgasić jednym zdaniem najlepszych oratorów. Niestety, dyskusje z nimi mają znikomą wartość merytoryczną. Basement dweller niczego ci nie wyjaśni w logiczny, merytoryczny sposób, tylko stosuje pozamerytoryczny system argumentacji, sofizmat i wyrafinowaną erystykę. Nie należy nigdy wchodzić z nimi w dyskusje. Na takiej też erystyce opierają właśnie znaczną część swoich poglądów. "Tak powiedziałem i tak jest, nie muszę szukać wcale logicznego wyjaśnienia czemu tak jest, po prostu tak jest".

Często rozmawia z innymi basement dwellerami i nolife'ami, albo prywatnie, albo na stronach takich jak 4chan (a konkretniej na dziale /b/). Jeśli nie zna takich stron jak 4chan, to prawdopodobnie pisze po sto komentarzy dziennie na stronach takich jak YouTube, Demotywatory albo Sadistic.pl. Nie znaczy to jednak, że mają dobre relacje. W znacznej większości basement dwellerzy mają ze sobą niezdrową rywalizację. Czasami tłumaczą to tym, że "to tylko na niby", ale to tylko ich tłumaczenia. Niezależnie kim jesteś (nawet innym basement dwellerem albo nolifem), relacje z basement dwellerami zawsze są toksyczne.

Wizerunek miasta