Szary jedi

7

Osoba próbująca byś za wszelką cenę neutralna i obiektywna niezależnie od sytuacji, nie chcąca angażować się w konflikty po żadnej ze stron, nie okazująca wsparcia czy zdecydowanej dezaprobaty zarówno wobec agresora jak i ofiary. Osoby takie są przeważnie przeświadczone o swojej wyższości nad stronami konfliktu ze względu na przekonanie o byciu ponad tym. Są obojętne i znieczulone zarówno na cierpienie jak i na chamstwo obu stron. zwykle uważają wszelki konflikty za dziecinne i przejściowe, nie wymagające ich interwencji. Osoby taki zwykle nie mają szczególnych preferencji politycznych lub się z nimi kryją. Określenie to pochodzi z uniwersum Gwiezdnych Wojen (Star Wars) odnosi się do kogoś pomiędzy jedi a sithami, przekonanych o tym że powinni unikać działania w wojnach, odrzucać etos jedi, kierować się w życiu jedynie własną moralnością. Zwykle jednak zawodzi ich ona, zostają sithami lub po prostu swoim postępowaniem przypominają bardziej tych złych.

-Słyszałeś, rusza zbiórka jedzenia i środków higieny na Ukrainę, przynosisz coś? Bo ja dam im parę paczek kaszy, mydło i może kilka rolek papieru toaletowego.
-Ja nic, ten konflikt to nie moja sprawa, nie jestem im nic winien, a cała ta wojna pewnie lada dzień się skończy. Poza tym obie strony mają sporo za uszami.
-Wiesz co, ty to jednak jesteś szary jedi, ludzie giną, Kraj się pali a ty nic.
Wizerunek miasta