Laga na Lewego

41

Inaczej "Laga na Robercika" - styl gry Reprezentacji Polski polegający na podawaniu piłki przez bramkarza (piłka przelatująca przez połowę boiska) do napastnika znajdującego się na zazwyczaj na połowie przeciwnika (tutaj Robert "Lewy" Lewandowski).

Historia:
Strategia ta była zapoczątkowana przez byłego już selekcjonera Jerzego Brzęczka (kadencja ok. 3 lata). Na czas kadencji Paulo Sousy (ok. 1 rok) - używana bardzo rzadko. Natomiast w momencie przejęcia kadry przez Czesława Michniewicza (początek 2022 roku) - wróciła i była dużą częścią podczas meczów Polskiej Reprezentacji.

Swój "pik" popularności uzyskała podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Katarze (2022), gdzie to Polska Reprezentacja przyjęła taktykę obrony i wykonywała częste podania w stronę bramkarza Wojciecha Szczęsnego, który to wykonywał znaną już "Lagę na Lewego".
Taktyka objęta przez naszą kadrę, została skrytykowana przez polskich "dziennikarzy sportowych" i kibiców jako przejaw bezradności i braku pomysłu na grę.P.S Definicja napisana z pamięci po tym jak artykuł o niej na Wikipedii został usunięty.

"Narzekaliście na „lagę”, to dałem jedno dobre podanie (do Lewego). Moje „lagi” są zawsze precyzyjne." - Wojciech Szczęsny po meczu z Arabią Saudyjską

"Ja powiem jedną rzecz, my tak będziemy grać, nie oczekujcie od nas, że będziemy grać pięknie w piłkę, bo w ostatnich latach to nie przynosiło rezultatów. My tak będziemy grać. Taka gra przynosi nam efekty. Ten sposób gry i odpowiednie przesuwanie (czyt. Laga) będzie naszym sposobem do osiągania dobrych wyników" - Grzegorz Krychowiak po meczu z Chile przed MŚ 2022
Wizerunek miasta