Finlandia

115

Finlandia wódka produkowana w Finlandii od 1970 r., o zawartości ok. 40% alkoholu. Istnieją też jej inne odmiany, ale nie są one dostępne na wszystkich rynkach (m.in Finlandia o 60% zawartości alkoholu)

Powstaje ze spirytusu jęczmiennego, wg producenta powstaje tylko ze starannie wyselekcjonowanych 6-rzędowych źdźbeł jęczmienia i naturalnie czystej wody lodowcowej, pozyskiwanej w miejscowości Koskenkorva. Woda ta przepływa przez morenę glacjalną, ulegając wielokrotnej filtracji w wyniku czego jest tak czysta, że dalsze chemiczne oczyszczanie nie jest konieczne. Produkt poddawany jest ponad 200 procesom destylacyjnym.

Butelka (ice bottle) została zaprojektowana przez fińskiego projektanta Tapio Wirkkali. Obecna butelka wódki Finlandia została zaprojektowana przez firmę Hanson Associates z Filadelfii. Wprowadzono ją na rynek w 1998 r. Dodano srebrną zakrętkę a papierową etykietę zamieniono na lakierowaną na szkle. Zmiana spowodowała dwukrotny wzrost sprzedaży na rynku amerykańskim.

W 2003 r. nową butelkę zaprojektował Harri Koskinen, jeden z czołowych fińskich projektantów szkła. W tym samym czasie zmienione zostaje również logo marki (nowy projekt przygotowała nowojorska firma Wallace – Church Inc.).

Finlandia początkowo była sprzedawana głównie na rynku skandynawskim. Na rynek USA trafiła w 1971. Obecnie marka ta jest własnością amerykańskiej Brown-Forman Corporation i należy do najczęściej sprzedawanych na całym świecie.

Kawały Wujka Władka o wódeczce :

Z alkoholem nikomu jeszcze nie udało się wygrać, jedynie Polakom i Rosjanom remisują.

Widząc Wujka Władka nad butelką wódki ktoś zapytał:

- Czy to jest pańska jedyna pociecha życiowa?
- Nie! W szafie mam jeszcze cztery butelki Finlandii .
- O to najlepsza wódka a skąd ją Władziu ją masz .
- Od siostrzeńca .
- A jaki ma siostrzeniec na imię .
- Mam czterech siostrzeńców .
- To panie Władziu niech pan powie jak mają na imię ?
- Najstarszy ma na imię Stasiek .
- Drugi ma na imię Grzegorz .
- Trzeci ma przydomek Romek .
- A Czwarty Sławek .

Leszczu chciał kupić Finlandię w Nocnym Kawał :

W sklepie:
- Jest wódka?
- A jest osiemnaście ukończone?
- A jest koncesja?
- Oj masz, zażartować nie można...
Autor: 45ag
Data dodania: 2012-01-16
zgłoś do usunięcia
Podaj powód zgłoszenia:
W przypadku poważnego naruszenia regulaminu proszę wysłać zgłoszenie na adres: kontakt@miejski.pl
Wizerunek miasta