Czeski piłkarz

24

Fryzura popularna w latach 80. XX w. i na początku lat 90. wśród mężczyzn i chłopców. Z przodu włosy ostrzyżone na długość kilku centymetrów, z tyłu zapuszczano długie włosy, tzw. "dywan".

Polską nazwę zawdzięcza temu, że najbardziej kojarzona z jest piłkarzami takimi jak: Tomáš Skuhravý, Jiří Němec, Ivan Hašek i Ivo Knoflíček, ale strzygli się tak również zawodnicy spoza Czechosłowacji, m.in: Roberto Baggio, Dmitrij Radczenko, Ricardo Rocha, a z Polaków: Tomasz Wałdoch, Rafał Siadaczka i Arkadiusz Kubik. Fryzura świetnie się przyjęła w Polsce, jako że dobrze komponowała się z hitem odzieżowym tamtych lat, czyli kolorowymi dresami z tzw. kreszu.

Czasami do fryzury "piłkarskiej" noszono również wąsy. Taki styl w Polsce określano mianem "na enerdowca", a jego głównym reprezentantem był inny znany piłkarz, Jacek Ziober. "Enerdowiec" był modny zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Jak to opisał Kazik Staszewski: "A najlepsza fryzura, jeśli jeszcze nie wiecie: krótko z przodu, długo z tyłu i wąsy na przedzie".

Ty, zobacz jaką on ma fryzurę! Czeski piłkarz normalnie!
Wizerunek miasta