Czarny clown

5

Prześmiewczo oraz pejoratywnie o urzędniku wymiaru sprawiedliwości, sędzia czy prokurator . Określenie to używanie jest dość rzadko bo w sądzie jego użycie mogłoby skutkować karą porządkową a poza sądem jest ono nieprecyzyjne, gdyż nie wiadomo dokładnie, którego urzędnika ma się na myśli.
Określenie "clown" sugeruje iż wymiar sprawiedliwości to jeden wielki cyrk, a przymiotnik "czarny" oznacza po prostu kolor strojów jakie ci urzędnicy noszą oraz podkreśla fakt iż są to nieśmieszni clowni.

-Nie wierzę, nie dość, że sprawę umorzył, to jeszcze mi każe płacić za postępowanie, i jaka tu jest sprawiedliwość w tym kraju.
-No właśnie od tych czarnych clownów w tym kraju doczekasz się jedynie wyroku, najczęściej zresztą tak sprawiedliwego jak ten.
-Kiedyś to była większa sprawiedliwość, człowiek nie marnował cennego czasu na jakieś debaty i inne wyrokowanie, tylko zbierało się paru silnych ludzi waliło się po łbie łobuzów i był spokój, wszystko było wtedy prostsze.
-Coś czuje, że z taką sprawiedliwością już dawno musiałbyś sprawić sobie sztuczną szczękę, ale racja byłoby to z pewnością dużo szybsze.
Wizerunek miasta