Cenzopapa

158

Cenzopapa to grafika, animacja, a także filmik, piosenka bądź po prostu historyjka (tzw. pasta), z założenia o wulgarnym lub zabawnym przekazie, w którym postać papieża Polaka św. Jana Pawła II jest szkalowana, wyszydzana lub, w najlepszym wypadku, po prostu wyśmiewana. Początki cenzopapy sięgają 2009/10 roku, kiedy to anonimowi użytkownicy forów obrazkowych jak vichan czy karachan zaczęli praktykować umieszczanie charakterystycznej „żółtej twarzy” Jana Pawła II w wulgarnych kontekstach. Niewykluczone, że pierwsze prześmiewcze fotomontaże dotyczące papieża Polaka powstawały wcześniej, ale były one epizodyczne, funkcjonowały w całkowitej niszy i z definicji nie były one cenzopapami (patrz: Etymologia słowa).

Istotę cenzopap stanowi ich prześmiewczy i obelżywy wydźwięk. Jan Paweł II jest przedstawiany m.in. jako pedofil, zbrodniarz wojenny, dyktator, sprawca mordów Polaków na Wołyniu, komendant obozów koncentracyjnych. Jest także umieszczany w bardziej abstrakcyjnych kontekstach, np. ukazywany jako zwierzę, warzywo czy dowolny inny przedmiot. Sposób przedstawiania Ojca Świętego ogranicza jedynie wyobraźnia użytkowników.

Popularność zyskał akronim „JP2GMD”, czyli po prostu „Jan Paweł II gwałcił małe dzieci”.

W szerszym znaczeniu cenzopapa jest memem, toposem internetowej społeczności, a nawet częścią kodu kulturowego coraz większej części polskiego społeczeństwa. Był i jest nadal motywem eksploatowanym przez młodszych Polaków dla odreagowania dezaprobaty bądź nawet frustracji wobec zjawiska wynoszenia na piedestał postaci Jana Pawła II w debacie i przestrzeni publicznej, lub po prostu dla żartu i pospolitego trollingu.

Pełna definicja słowa oraz jego pochodzenie i historia znajduje się tutaj: http://pokazywarka.pl/cenzopapa/

(Przykład użycia słowa jest zbędny)
Autor: Stachu
Data dodania: 2017-11-25
zgłoś do usunięcia
Podaj powód zgłoszenia:
W przypadku poważnego naruszenia regulaminu proszę wysłać zgłoszenie na adres: kontakt@miejski.pl
Wizerunek miasta